İngiltere’nin Futboldan Sonra Gelen En Popüler Sporu; Rugby


Eklenme Tarihi: 2019-07-06 05:08:09

İngiltere vizesi ile Birleşik Krallıkta uzun zamandır yaşayanlar bilir ki rugby, İngilizlerin milli sporlarından biridir.

Türkiye’de ve genel olarak Orta Doğu ülkelerinde pek bilinmeyen rugby sporu, İngiltere ve Avustralya’da çok popüler bir spordur ve neredeyse futbol kadar rağbet görür. İngiltere vizesi ile Birleşik Krallığa giden turistlerin de gözlemleyeceği üzere, publarda rugby maçlar çok izlenir ve ciddi fanatikleri vardır. İngilizlerin spor konusunda fanatikliği en az Türk vatandaşları kadar vardır diyebiliriz.

Çoğu insan tarafından yabancı spor kanallarında görüldüğünde merak edilen ve Amerikan Futbolu’na benzerliği ile dikkat çeken Rugby yani Avustralya Futbolu, aslında Amerikan Futbolu’na esin kaynağı olmuş bir spordur. Dünya genelinde Amerikan Futbolu kadar çok izlenme oranlarına sahip olmasa da özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya’nın neredeyse tamamının takip ettiği bir spor dalı olan Rugby, Rugby Birliği ve Rugby Ligi olarak iki değişik kuralın hakim olduğu organizasyona sahiptir. Rugby sporu günümüzde her ne kadar Avustralya ile anılan ve kökeninin de bu bölge olduğu düşünülen bir spor olsa da, aslında Rugby bir İngiliz sporudur. İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’de eğitim gören öğrenciler rugby maçlarını izleyebilir ve maç atmosferini yaşayabilirler.

İngiltere’nin “Rugby” şehrinde bulunan Rugby Okulu’nda 19. yüzyıldan itibaren oynanmaya başlanan bir oyun olmasına rağmen kısa süre içerisinde geniş bir izleyici kitlesi edinen Rugby, oynanmaya başlandığı ilk dönemlerde herhangi bir oyuncu sayısı kısıtlaması olmadığından geniş kitlelerin eğlenmesine imkan tanıyan bir oyun olarak görülmekteydi. Günümüzde Rugby’yi icat eden kişi olarak 1823 yılında Rugby Okulu öğrencisi olan William Webb Ellis kabul edilmektedir.

İngiltere’deki Rugby Okulu’nda doğal bu spor, kısa zamanda tüm İngiltere ve İngiliz sömürgelerinde oynanmaya başlanınca okul, bu yeni spora bir takım kurallar getirdi ve bu kuralları ilk defa 1845 yılında yazılı olan yayımladı. Geniş bir kitle tarafından oynanan ve çok daha geniş bir topluluk tarafından yakından takip edilen Rugby’nin ünü arttıkça, Rugby Birliği’nin de kurulması kaçınılmaz hale geldi. 1895 yılına kadar tüm takımların Rugby Birliği bünyesinde şampiyonluk için mücadele verdiği sporda, bu yıldan itibaren bir takım itilaflar yaşandı ve bunun da bir sonucu olarak organizasyonlardan kopan takımlar oldu.

1895 yılında yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle parçalanan Rugby Birliği organizasyona kalan takımlarla günümüze dek devam etse de, kopan grup kendine ait olan Rugby Ligi’ni kurarak mücadeleye devam etti.

İngiltere turist vizesine başvurarak Birleşik Krallıktaki en popüler rugby maçlarını seyredebilirsiniz, büyük bir ihtişam ve heyecanla geçen maçları izleyebilmek için önceden bilet almanız gerekmektedir.

Her çeşit İngiltere vizesi ve İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarla iletişime geçiniz.

"İngiltere’nin Futboldan Sonra Gelen En Popüler Sporu; Rugby" sayfası 5377 defa okundu