İngiltere Turist Vizesi başvurularında uygulanan şartlar nelerdir?


Eklenme Tarihi: 2019-07-06 12:00:31

İngiltere Turist Vizesi başvurunuzun amacı İngiltere'de kesinlikle 6 aydan daha kısa kalmak olmalıdır. Buradaki 6 aylık zaman dilimi, 12 ay içindeki herhangi bir 6 aylık zaman dilimini ifade etmektedir.

12 ayın toplamında İngiltere'de 6 aydan daha fazla süreyle kalmak için bu vizeyi almak mümkün değildir.  Bu 6 aylık zaman dilimini tek seferde İngiltere'de aralıksız olarak geçirebileceğiniz gibi, sürekli giriş çıkış yaparak da kullanabilirsiniz. İngiltere Turist (Ziyaretçi) Vizesi her 6 ayda bir giriş-çıkış yapmak kaydıyla 1 yıl, 2-yıl, 5 yıl ve 10 yıllık olarak verilebilmektedir. Yani İngiltere Ziyaretçi Vizenizin süresi 10 yıllık bile olsa her bir yıl içerisinde toplamda 6 aydan daha fazla İngiltere'de kalamazsınız. Yukarıdaki şartlara uyulmadığı taktirde vizeniz, siz Türkiye'de iken veya İngiltere'ye ayak bastığınızda Göçmenlik Ajansı tarafından iptal edilebilir. Bu olmasa bile İngiltere Turist (Ziyaretçi) vizenizin bitmesini takiben yapacağınız yeni İngiltere Turist Vizesi başvurunuzda bu husus İngiltere vize memuru tarafından dikkate alınacak ve vize başvurunuzun reddedilmesine İngiltere Turist Vizesi alamamanıza neden olacaktır.

İngiltere'ye giden bazı ziyaretçiler için yukarıdaki zaman kısıtı olmayabilmektedir. Bu özel durumlar dışında İngiltere Turist Vizesi, İngiltere ülke sınırları içerisinde uzatılamamaktadır. 6 aylık zaman diliminin sonunda İngiltere Turist Vizesi süresini uzatmak için, vize başvurunuzu İngiltere'de yapmamalısınız. Aksi durumda vize başvurunuz kesinlikle reddedilecektir. 6 aylık vize süreniz dolmadan önce Türkiye'ye dönmeli ve İngiltere Turist Vizesi başvurunuzu İngiltere Konsolosluğuna yapmalısınız.

İngiltere'de ne kadar süreyle ve ne amaçla kalmak istediğiniz önemli bir konudur. İngiltere Konsoloğu tarafından bunlar sorulmakta ve önemsenmektedir. Örneğin bir arkadaşınızı 2 hafta süreyle ziyaret etmek amacında iseniz ve 2 hafta yerine 6 hafta kalırsanız bunun zorunluluktan olduğunu gerekçeleriyle birlikte inandırıcı olarak açıklamalısınız. Aksi durumda vizeniz iptal edilebilir, iptal edilemese bile daha sonraki İngiltere Turist Vizesi başvurusu sırasında bu durum İngiltere Konsolosluğunca değerlendirmeye alınacaktır. Bir önceki İngiltere Ziyaretçi Vizesi başvurunuzda yanlış beyanda bulunduğunuz için yeni İngiltere Turist Vizesi başvurunuz reddedilebilecektir. Buna benzer durumlarla karşı karşıya kalmamak için İngiltere Turist (Ziyaretçi) Vizesi başvurusu yapılırken İngiltere'de ne kadar süre ile kalmak istediğinizi olabildiğince kesin olarak belirlemeniz ve bunu beyan etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İngiltere Ziyaretçi (Turist) Vizesi başvurusunda önemli noktalardan birisi de maddi yeterlilik şartıdır. Yeterli maddi kaynağınızın olduğunu İngiltere'de kaldığınız zaman zarfında kamu sosyal yardımlarına başvurmayacağınız noktasında İngiltere Konsolosluğuna beyan etmiş olduğunuz evraklar nazarında ispat etmiş olmanız gerekmektedir. Aksi durumda İngiltere Turist Vizesi başvurunuz reddedilecektir.

"İngiltere Turist Vizesi başvurularında uygulanan şartlar nelerdir?" sayfası 5846 defa okundu