İngiltere’de Tatiller


Eklenme Tarihi: 2019-07-05 20:45:42

İngiltere turist vizesi ile Birleşik Krallık'a ziyarete gelecek olan kişilerin tatil planlamalarında önemli yer tutan İngiltere'deki tatil dönemleri yıl içerisine yayılmış durumdadır.

İngiltere’de ve Galler Krallığı’nda resmi tatiller genelde 8 gün olarak belirlenmiş olsa da zaman zaman özel durumlarda yeni günler eklenebilmektedir. Kuzey İrlanda ve İskoçya için farklı düzenlemeler vardır. Bilindiği gibi İngiltere Turist / Ziyaretçi vizesi sahipleri İngiltere de dahil olmak üzere hem Galler Krallığına hem İskoçya’ya hem de Kuzey İrlanda’ya seyahat edebilirler.

New Year’s Day denilen yeni yılın ilk günü 1 Ocak kutlanmaktadır fakat haftanın hangi gününe denk geldiği yılan yıla değişmektedir. Eğer 1 Ocak Cumartesi veya Pazar gününe denk gelirse takip eden Pazartesi de resmi tatil olarak ilan ediliyor.

Good Friday denilen resmi tatil günü ise her zaman Easter Sundat’den önce gelen Cuma gününe denk gelmektedir ve batı Hıristiyan inanışlarına göre hesaplanmaktadır. Bu yüzden bu günü hesaplamak oldukça karışıktır ve yıldan yıla değişmektedir. Good Friday tatili Mart ya da Nisan ayına denk gelebilir.

Easter Monday resmi tatil günü ise her zaman Easter Sunday' den önce gelen Pazartesi gününe denk gelmektedir ve batı Hıristiyan inanışlarına göre hesaplanmaktadır. Bu günü hesap etmek oldukça karışıktır ve yıldan yıla değişmektedir. Easter Monday tatili Mart ya da Nisan ayına denk düşebilir. 

Bir de İngiltere’de çok olan Bank Holiday tatil günleri vardır. İngiltere vizesi ile İngiltere’de yaşayanlar bilmeli ki eğer Bank Holiday tatil günlerinde bankada işiniz varsa yaptıramazsınız çünkü bütün bankalar kapalıdır. Bank Holiday tatili içe ayrılır. Early May Bank Holiday Mayıs ayının ilk pazartesi gününe denk gelmektedir.  Spring Bank Holiday ise her zaman Mayıs ayının son Pazartesi gününe denk gelmektedir. Summer Bank Holiday ise Ağustos ayının ilk Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Christmas Day tatili ise Aralık ayının 25.ci gününde kutlanmaktadır. Bilindiği gibi bu gün Hz.İsa’nın doğumu olduğu için Hıristiyanlar için özel bir anlam taşır ve bu günün haftanın hangi gününe denk geldiği yıldan yıla değişir. Eğer 25 Aralık Cumartesi ya da Pazar gününe denk düşerse bunu takip eden Pazartesi de tatil olarak kabul edilmektedir. 

Boxing Day Aralık ayının 26.gününde yani hemen Christmas  sonrası olan tatil günüdür. Boxing Day sadece İngiltere’de değil Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda da kutlanır. St.Stephen’s Day olarak da bilinir.

İngiltere Turist / Ziyaretçi vizesi ile ilgili her konuda bilgi almak için İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzmanlara ulaşınız.

"İngiltere’de Tatiller" sayfası 3305 defa okundu