İngilizlerin Etnik Tatlara Olan Düşkünlüğü


Eklenme Tarihi: 2019-07-05 03:34:17

Orta Doğulu ve İngiltere vizesi sahibi olan insanların da gözlemleyebileceği gibi İngiliz toplumu etnik tatları oldukça seviyor ve yemeklerinde kullanıyor.

İngiltere vizesi sahiplerinin Birleşik Krallıkta yiyecek lezzetli yemek bulamamakla ilgili şikayetleri her ne kadar İngiliz mutfağı zayıf olsa da pek haklı bir şikayet değil, çünkü özellikle İngiltere’de süpermarketlerde göreceksiniz ki Orta Doğu kültürüne ait bir çok yiyecek reyonlarda mevcut. İngiltere yerleşim vizesi gibi yerleşik halde yıllardır Birleşik Krallıkta yaşayan dünyanın dört bir yanından gelmiş göçmenler İngilizlerin de yemek yeme alışkanlıklarını ve damak tatlarını oldukça değiştirmiş görünüyor.

Ortadoğu halklarının sofralarında yüzlerce yıldır baş köşede yer edinen “humus” bugün İngilizlerin de tükettiği vazgeçilmez gıdalardan. İngilizlerin kızartılmış yumurta, fasulye, domuz eti ve sütlü çaydan oluşan ünlü kahvaltıları ve fish&chips’lerinin yanı sıra yeni ve vazgeçemedikleri gıdalardan birisi de humus. Nohut püresi ile tahini bir araya getiren bu gıda ürününün giderek artan tüketimini göz önüne alan Sainsbury’s, Tesco gibi birçok parekende zinciri, humusu artık kendi markalarıyla satışa sunuyorlar. Bu durum, sadece humusla sınırlı kalmayan “göçmen tatların” İngilizlerin yemek kültüründe giderek belirgin bir öneme sahip olduğunu ortaya koyan gelişmelerden sadece birisi.

Sayıları binleri ifade edilen ve daha çok Türk vatandaşlarının kontrolünde olan döner, Hintlilerin bol baharatlı yiyecekleri, Çin ve Thai mutfakları ve Kosher marketleri, İngilizlerin günlük yaşamlarının alışıldık figürleri arasına girmiş durumda.

Başta Londra, Birmingham, Manchester ve Leicester olmak üzere İngiltere’nin her bölgesinde Hint, Çin, Yunan, Tayland, İtalyan ve Türk mutfağını İngilizlere sunan restoran ve kafelerin yanı sıra parekende satış yapan süpermarketler ve marketlerde de dünyanın farklı bölgelerinden ithal edilen gıda ürünlerini bulmak mümkün oluyor.

2001 yılı nüfus sayımına göre toplam nüfusu 58 milyon 789 bin olan Britanya halkının %7.9unu etnik azınlıklar oluşturuyor. 2001 yılına kadar geçen 10 yılda sayıları yarı yarıya artan etnik azınlıkların sayısı bugün 5 milyonu aşıyor. 2 milyonu aşkın bölümü Hindistan ve Pakistan başta olmak üzere Asya ülkelerinde gelen göçmenlerden oluşan etnik azınlıklar içerisinde Afrika ülkeleri ile Jamaika’dan gelen siyahi insanlar önemli yer tutuyor. Etnik azınlıkların genel nüfusa oranının giderek artması beraberinde farklı ticaret alanları da yaratıyor. Dünyanın hemen her yerinden İngiltere’ye göç eden insanların yemek ve içki kültürleri  de bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik işletmelerin açılmasına yol açarken, İngilizlerin etnik gıdalara olan ilgisi bu alandaki ticaret hacmini giderek arttırıyor. Araştırmalar Britanya’nın Avrupa’nın en bürük etnik pazarına sahip olduğunu vurgularken, etnik gıda marketin son 6 yılda yüzde 44 büyüdüğünü, bugünkü hacmin 1 milyar sterlinin üzerinde olduğu biliniyor.

İngiltere vizesi ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattını arayarak uzman ve tecrübeli danışmanlarla iletişime geçiniz.

"İngilizlerin Etnik Tatlara Olan Düşkünlüğü" sayfası 2984 defa okundu